Roux-en-Y Gastric Bypass (RYGB), obezite tedavisi için kullanılan bir cerrahi prosedürdür. Bu yöntemde, mide küçültme ve bağırsakları yeniden yönlendirme işlemi yapılır. Bu sayede hem mide hacmi azaltılır hem de besinlerin emilimi azaltılır.

RYGB ameliyatında, cerrah, mideyi daha küçük bir torba haline getirir. Daha sonra, bu torbanın üst kısmı bağırsakların orta kısmına bağlanır. Bu sayede, besinlerin bağırsaklarda emilim süresi kısaltılır ve vücut tarafından emilen kalori miktarı azaltılır.

RYGB prosedürü, obezite tedavisinde oldukça etkili bir yöntemdir. Bu yöntem ile, kişinin yaklaşık yüzde 60 ila 80’i kilo kaybedebilir. Ayrıca, obeziteye bağlı sağlık sorunları, özellikle diyabet, hipertansiyon ve uyku apnesi gibi durumlar kontrol altına alınabilir.

RYGB ameliyatı, diğer kilo kaybı yöntemleri ile sonuç alınamayan durumlarda ve obeziteye bağlı hastalıkların kontrolü için düşünülebilir. Ancak, herhangi bir cerrahi işlem öncesi, riskler ve faydalar dikkatli bir şekilde değerlendirilmeli ve bir doktorla danışılmalıdır. RYGB prosedürü, diğer obezite cerrahi prosedürlerinde olduğu gibi enfeksiyon, kanama, anestezi sorunları ve bağırsak problemleri gibi riskler içermektedir. Ayrıca, besinlerin bağırsaklardan hızla geçmesi nedeniyle, RYGB ile ilişkili olabilecek bazı yan etkiler de bulunmaktadır, bunlar arasında reflü, beslenme eksiklikleri, vitamin ve mineral eksiklikleri yer almaktadır.

admin

× Whatsapp