Gastric bypass, obezite tedavisi için kullanılan bir cerrahi prosedürdür. Bu prosedürde, mide küçültme ve bağırsakları yeniden yönlendirme işlemi yapılır. Bu sayede hem mide hacmi azaltılır hem de besinlerin emilimi azaltılır.

Gastric bypass ameliyatında, cerrah, mideyi küçültmek için mideyi ayıran bir kelepçe yerine, mideyi daha küçük bir kısma bölerek üst kısmını daha küçük bir torba haline getirir. Bu sayede kişi daha az yemek yiyebilir. Daha sonra, cerrah, bağırsakların bir kısmını keser ve yeniden yönlendirir. Besinler, bu kısaltılmış bağırsaklardan geçerek emilir, bu da vücudun alabileceği kalori miktarını azaltır.

Gastric bypass ameliyatı, obezite tedavisinde oldukça etkili bir yöntemdir. Bu yöntem ile, kişinin yaklaşık yüzde 60 ila 80’i kilo kaybedebilir. Ancak, bu yöntem diğer cerrahi prosedürler gibi riskler içermektedir. Bunlar arasında enfeksiyon, kanama, anestezi sorunları ve bağırsak problemleri yer alabilir.

Gastric bypass ameliyatı, diğer kilo kaybı yöntemleri ile sonuç alınamayan durumlarda ve obeziteye bağlı hastalıkların kontrolü için düşünülebilir. Ancak, herhangi bir cerrahi işlem öncesi, riskler ve faydalar dikkatli bir şekilde değerlendirilmeli ve bir doktorla danışılmalıdır.

admin

× Whatsapp