Bleaching (Diş beyazlatma/Ağartma) Nedir?

Her insanın nasıl ten rengi, göz rengi varsa, aynı şekilde diş rengi de vardır. Dişin rengi, ırka yaşa ve bulunduğu coğrafik bölgeye göre değişiklikler gösterir. Örneğin; siyahi ırkın dişleri bembeyaz iken beyaz ırkın dişleri daha sarıya yakın bir tondadır. Farklı nedenlerle de dişlerimizin rengi koyulaşabilir. Kullanılan ilaçlar, içilen suda ki flor miktarının yüksekliği, vb. Beyazlatma işlemi ya da bleaching, dişlerde oluşan renklenmeleri giderme işlemidir. Bir dişe ya da tüm dişlere uygulanabilir. Bleaching yönteminde doğal olan diş rengi yaklaşık 1-2 ton açılmaktadır.

Beyazlatma işlemi kesinlikle diş hekimi kontrolünde yapılmalı ve marketlerden alınan ucuz ürünlere rağbet edilmemelidir. İşlem için önce diş hekimi dişlerinizi muayene eder. Dişetlerinizde iltihap, dişlerinizde taş varsa önce bunların giderilmesi gerekir. Beyazlatma işleminin yapılması için, dişlerinizin muayenesi sırasında hekiminiz dişlerinizde çatlak ve minelerde aşırı aşınma görmemiş olmalıdır. Bunlar beyazlatma işlemi sonrasında çok fazla hassasiyet duymanıza sebep olabilir. Bleaching (dişleri beyazlatma) işlemi, dişeti tedavisinin bitiminde uygulanan dişlerin lekelerini giderme işleminden (Polütür) farklıdır.   Polütür işlemiyle dişin üzerine yapışan çay, sigara gibi lekeler kaldırılır. Bleaching işleminde ise polütür işlemini takiben dişin asıl renginde 1-2 ton ağartma sağlanır.

Bleaching (Diş Beyazlatma) Yöntemleri

Günümüzde iki yöntem uygulanmaktadır; Home-Bleaching (evde uygulanan) ve Office-Bleaching (klinikte uygulanan) olarak adlandırılan bu yöntemler, bazı inatçı vakalarda beyazlatma (tetrasiklin renklenmeleri gibi) veya daha çok beyazlatma istendiğinde, birlikte de (kombine sistem) uygulanabilir.

Home-Bleaching; yönteminde hasta ilacı evde kendi kendine uygular. Uygulama süresi 7-14 gündür. Günde 6-8 saat uygulanmalıdır. Son yıllarda ilaç konsantrasyonundaki değişikliklere bağlı olarak günde 2-3 saatlik uygulamalarla da sonuç alınması mümkün hale gelmiştir. Hastadan alt-üst ölçü alınır ve bleaching için özel bir plak hazırlanır. Hasta ilacı plağa sürüp plağı istediği bir zaman diliminde -tercihen gece uyurken- ağzına takar. Home bleachingde kullanılan ağartma jelinin konsantrasyonu diş veya dişetlerine zarar vermemesi için düşük tutulmuştur.

Office-Bleaching yönteminde hekim, ilacı hastaya klinikte uygular. Ağız ortamında dişeti iltihabı ya da diştaşı, plak oluşumu var ise önceden tedavi edilmiş ve dişler hazırlanmış olmalıdır. Önce dişeti koruyucularınız ışık cihazıyla dişetlerinize uygulanır. Beyazlatma jeli tek tek dişlere sürülür ve 15 dakika ışık kaynağı uygulanır. Bu işlem 2 veya 3 kez tekrar edilir. İşlem ortalama 1 saat sürer. İlacın aktivasyonu ışık, sıcaklık ya da lazer ile yapılır. Sistemin etkinliği ışık ve sıcaklıkla doğru orantılı olarak artış gösterir. Bu sistem sigara içenlerde kullanılabilir ancak, işlem sonrası en az 48 saat boyunca sigara dahil birçok renklendirici ürünün kullanılmaması önerilir.

Kombine Sistem: Hastaya ilk olarak Home-Bleaching uygulanır, takiben Office-Bleaching uygulanarak tedavi tamamlanır. Bu yöntem, diş rengi tonunun koyu ve inatçı olduğu durumlarda daha etkili sonuç vermektedir.

Kanal Tedavisi Sonucunda Rengi Değişen Dişe Bleaching Uygulanabilir mi?

Kanal tedavisi sonrasında bazen dişler renk değiştirebilirler. Bu renk değişikliğinin en önemli sebebi olarak, kanın dentin kanallarına sızıp pıhtılaşması veya kullanılan bazı kanal dolgu malzemelerinin dişlerde renk değişikliğine neden olması gösterilmektedir. Kron içi beyazlatma (intrakoronal bleaching) yöntemiyle dentin kanalı içindeki maddelerin rengi açılarak dişin tekrar eski rengine dönmesi mümkündür. Bleaching tedavisine başlamadan önce dişin kök kısmı korunmaya alındığından bu işlemin daha önce yapılmış kanal tedavisine hiçbir zararı yoktur.

Bleaching Uygulamasının Dişlere Herhangi Bir Zararı Var mı?

Bleaching uygulamalarında kullanılan maddeler peroksit türevleridir. Sodyum peroksit, hidrojen peroksit ve karbamid peroksit gibi bileşenler, en sık kullanılan peroksit türevleridir ve bunların dişin yapısını bozmayan bilişenler oldukları da klinik deneylerle ispatlanmıştır.

Ev tipi beyazlatma (Home-Bleaching) sistemlerinin ofis tipi beyazlatma (Office-Bleaching) sistemlerinden farkı, uygulanan beyazlatma ürünlerinin daha düşük oranda beyazlatma ajanı içermesidir. Ev tipi beyazlatma sisteminde kullanılan ajanlar %10-%22 arasında değişen oranlarda karbamid peroksit içeren jellerdir ki bunlar, neredeyse %3?lük hidrojen peroksit konsantrasyonuna sahip jelle aynı etki gücüne sahiptir. Oysa ofiste profesyonel olarak hekim tarafından uygulanan diş beyazlatma ürünlerinde %25-%35 oranları arasında değişen jeller uygulanmaktadır.

Hekim mutlaka hastayla özgeçmişi hakkında konuşmalıdır. Dişlerdeki renklenmenin ve koyulaşmanın sebebi mutlaka bilinmelidir. Buna bağlı olarak diş beyazlatmaya uygun olup olmadığına karar verilmeli ve uygunsa hastaya en uygun beyazlatma metodu ve malzemesi seçilmelidir.

Diş ve diş etlerine zarar vermeden diş beyazlatma işlemi sadece hekim kontrolünde yapılabilir; o nedenle diş beyazlatma işlemleri mutlaka diş hekimi kontrolünde yapılmalıdır.

Diş beyazlatma işlemi sırasında ağrı hissedilir mi?

Diş beyazlatma işlemi sırasında hiçbir anestezi (iğne) uygulanmamaktadır. Diş minesine uyguladığımız bu işlemde, mine dokusu, bir sinir sistemine sahip olmadığı için, hasta hiçbir ağrı hissetmez. İşlem sırasında beyazlatma jeli diş minesine uygulanır. Hastaların ağzı ofiste uygulanan beyazlatma tekniğinde beyazlatma işlemi sırasında 45 dakikaya yakın açık kalır. Bu bazı hastaları yorabilir. O zaman işlemin yarısında biraz hastaya dinlenme molası verdirilebilir. Bazen işlem sonrası geçici hassasiyet dediğimiz üşüme duygusu olabilir. En geç 2-3 gün içinde bu durum sona erer. Eğer bu durum devam ederse, o zaman bu hassasiyetin giderilmesi için hastaya flor uygulaması yapılabilir. Şarap, çay, kahve, sigara, kola ve bunlar benzeri dişleri boyayan içecek ve yiyeceklerden uzak durulması da unutulmaması gereken bir noktadır.

Kimler Beyazlatma Yaptırabilir?

Beyazlatma işlemi 18 yaşından küçüklerde uygulanmamalıdır. Bu yaşlarda pulpa odası ve dişin sinirleri en geniş boyutlarındadır. Hamilelere, aşırı hassas dişlere sahip olanlara ve beyazlatıcı ajan olan peroksite alerjisi olan kişilere beyazlatma uygulanmamalıdır.

Dişlerinde kırık, çatlak, aşınma ve hassasiyet olan kişilere de beyazlatma yapılmaz. Dişetleri çok fazla çekilmiş ve köklerin büyük bir kısmı açığa çıkmış kişilerde de yapılamamaktadır. Ayrıca çok çok ileri derecedeki tetrasiklin lekelenmelerinde de sonuç alınamıyor.

Sigara içen hastaların, beyazlatma işleminden daha iyi sonuç alınması için, mutlaka sigara içmeyi azaltmaları ya da tamamen bırakmaları tavsiye edilmektedir.

Hastaların eczanelerden kendi satın aldığı beyazlatma ajanları eğer diş ve dişeti yapısı uygun değilse kötü sonuçlar doğurabilir. Diş beyazlatma işlemlerinde hastalar muhakkak hekime danışmalıdır.

Diş Beyazlatma İşlemi Her Tür Renklenmede İşe Yarar Mı?

Dişlerimizin renklerini değiştirmesinde yediğimiz ve içtiğimiz şeylerin önemi büyüktür. İçerisinde renklendirici bulunan içecekler, kola, havuç suyu, vişne suyu, kırmızı şarap, nar suyu dişlerimizin renklenmesinde etkilidir. Ayrıca içerisinde kafein olan çay ve kahve de dişlerimizi çok fazla renklendirir. Aynı zamanda çay ve sigara, özellikle sigara ve kahvenin birlikte kullanılması dişlerdeki renklendirmeyi daha çok hızlandırır. Yine kullanılan ilaçların bir kısmı dişlerde renklenmeye sebep olabilir. Özellikle çocukluk döneminde tam dişlerin oluşma esnasında kullanılan ilaçlar ve antibiyotiklerin etkisi önemlidir.

Dişlerdeki sarı renklenmelerde, gri renklenmelere göre beyazlatma işlemi ile daha fazla başarı sağlanmaktadır. Gri renklenmeler ya doğuştan ya da kanal tedavisi sonrasında oluşabilmektedir. Kanal tedavisi sonrası oluşan renklenme, yukarıda açıklanmıştır. Bütün dişlerde yaygın bir gri renk olduğunda, beyazlatma işlemi daha zor olmaktadır. Sarı ve benzeri lekelenmelerde ise, diş beyazlatma işlemi daha kolaydır.

Diş Beyazlatma İşlemi Sonrasında Beyazlık Ne Kadar Süre Kalıcı Olur?

Beyazlatma işlemi sonrası hastalarımıza bir müddet beyaz diyet uygulatıyoruz. Renklenme oluşturabilecek gıdalardan uzak durmalarını öneriyoruz. Hastaların beyazlatma sonrasında beyaz diyet uygulama süresi bitince, dişlerinin boyanmasına neden olan ve içerisinde çok fazla gıda boyası olan, özellikle de koyu renk boyaları ile boyanmış gıdalardan kaçınmalarını da önermekteyiz.

Diş beyazlatma işlemi sonrasında da özellikle meyve sularının ve çay kahve ve benzeri içeceklerin dişleri çok daha fazla boyadığı ve dikkatli tüketilmesi gerektiği ve kullanım sonrası dişleri fırçalamanın uygun olacağı akıldan çıkarılmamalıdır. Düzenli diş fırçalamak ağız ve diş sağlığımızı sürdürmemiz için gerekli olduğu kadar, dişlerinizin daha beyaz görünmesi içinde gereklidir.

Beyazlatma sonrası dişlerin ne kadar süre beyaz kalacağı hep merak konusudur. Hastaların dişlerindeki renklenmenin düzeyi, beyazlatmada kullanılan teknik ve malzemenin içeriği, beyazlatma sonrasında dişlerin geldiği beyazlama düzeyi, hastaların beslenme ve diş fırçalama alışkanlıklarına göre değişebilecek süreler söz konusu olsa da, yapılan işlem sonrasında öncelikle bir iki gün süren aşırı bir beyazlık olmakta ve birkaç gün sonra bu ton doğallaşmakta ve 1-2 yıl boyunca hastalar bu beyazlığı koruyabilmektedir. Zamanla dişlerin üzerinde lekelenmeler olabilir. Sadece çay kahve lekeleri oluşuyorsa, diş hekimlerinin yapacağı diş taşı temizleme işlemi ile lekeler giderilebilir ama dişler tekrar renk değiştirmeye başladıysa, ağartma işlemi uygulanmalıdır.

admin

× Whatsapp